  • The KWT1D100H series sensor has a diameter of 100 mm and a maximum vertical space size of 32 mm. The sensor center has a through hole with a diameter of 60 mm. There are two flange mounting faces on the top and bottom, and eight threaded mounting holes are evenly distributed 360 ° circumferential on the two mounting surfaces, so as to meet the requirements of rapid equipment and safe operation. The sensor body is made of aviation grade 17-4PH stainless steel, which has high strength, high hardness and corrosion resistance in a wide temperature range.
  • The sensor is internally designed with a spoke structure, which makes the sensor have sufficient rigidity. Within the rated load range, the deformation is small (≤ 0.02mm), meeting the needs of fast and accurate measurement.